عامل توسعه خوشه گلیم، جاجیم و ماشته لرستان، از برگزاری همایشی با محوریت اطلاع‌رسانی و توان‌مندسازی فعالین خوشه این استان خبر داد.
به گزارش فرش دستباف، امین اسدصالحی با این توضیح که فعالیت توسعه خوشه از خردادماه ۹۴ آغاز شده و تا سال ۹۷ ادامه دارد، افزود: پس از مطالعات امکان سنجی مشخص شد استان لرستان قابلیت توسعه‌ خوشه‌ای در زمینه گلیم، جاجیم و ماشته را دارد. پس از مطالعه شناختی نیز نقاط فشار خوشه مشخص شد و ضعف در «کیفیت محصول» و «بازار محصول» عمده موارد شناسایی شده محسوب می‌شود.
وی با بیان این که برای بالا بردن «کیفیت محصول» برنامه‌ریزی پایه‌ای صورت گرفت، ادامه داد: تامین مواداولیه مرغوب، استفاده از نیروهای مجرب و آموزش دیده، مستندسازی نقوش استان، برگزاری چند دوره آموزشی برای فعالان این حوزه هم‌چون دوره «به بافی»، استانداردسازی و شناسنامه‌دار کردن محصول از مباحثی است که برای بالابردن کیفیت انجام شده است.
عامل توسعه خوشه گلیم، جاجیم و ماشته لرستان درباره برنامه‌های انجام شده در بحث «بازار» نیز توضیح داد: برای بحث توسعه بازار مطالعاتی در مورد بازار امارت و روسیه انجام گرفت. همچنین فعالان گلیم که در نمایشگاه داخلی و خارجی حضور کمرنگی داشتند با تمهیدات صورت گرفته حضور پررنگ‌تری در نمایشگاه‌های مختلف در قالب تورهای نمایشگاهی و اخذ غرفه دارند. شرکت در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی ایران، هفته فرهنگی اقتصادی استان لرستان و نمایشگاه فرش در تهران و نخستین نمایشگاه ملی صنایع دستی گیلان از جمله اتفاقات رخ داده محسوب می‌شود.
اسدصالحی همچنین فعال کردن بانک اطلاعات خوشه را از فعالیت‌های صورت گرفته در بحث توسعه بازار دانست و تصریح کرد: انتشار کاتالوگ، طراحی سایت، راه‌اندازی شبکه فعالین خوشه، ساخت مستندی از پروسه تولید محصول به دو زبان عربی و انگلیسی، رایزنی با تاجرانی در اروپا برای معرفی و خرید محصول و برگزاری تور خارجی در ۶ ماه دوم سال از جمله اتفاقاتی است که پی‌گیری می‌شود.
اسدصالحی از برپایی همایشی برای فعالین خوشه گفت و افزود: این همایش با هدف اطلاع‌رسانی و توان‌مندسازی فعالین خوشه در آذرماه برگزار می‌شود. بحث بسته‌بندی منطبق با محصول نیز در دست انجام است. از ابتدای فعالیت توسعه خوشه، شورای راهبری و کمیته استانی تشکیل گردید و جلسات متعددی به منظور سیاست‌گذاری در روند اجرای پروژه توسعه خوشه‌ای برگزار شد. در این راستا نشست با مدیران سازمان‌های پشتیبانی و همچنین صندوق کارآفرینی و امید نیز صورت گرفت. تشکیل کنسرسیوم صادراتی محصول خوشه نیز از جمله اقداماتی است که در این مدت انجام شده است.
به گفته وی، با توجه به نقاط ضعف شناسایی شده در بحث کیفیت و بازار، چشم‌انداز این خوشه ایجاد بازاری پایدار برای محصولات در داخل و خارج از کشور است.