خوشه کسب و کار گلیم، جاجیم و ماشته لرستان

‌‌‌‌

نهادهای پشتیبان

نهادهای پشتیبان:

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان

این اداره کل بعنوان یکی از سیاست گذاران صنایع دستی استان بویژه گلیم و جاجیم است که نقش مهمی را در سازمان بازار و همچنین جهت دهی سیاست گذاری مرتبط با صنایع دستی برعهده دارد. با وجود آنکه این اداره کل حمایت خوبی را انجام داده است، اما بسیاری از فعالیت ها و سیاست گذاری های بر جا مانده نیازمند هدایت و حمایت جدی این سازمان است. همچنین با لحاظ نمودن محوریت این اداره کل در بخش توسعه گردشگری و جذب گردشگران و توریست ها و با توجه به قابلیت بالای استان، این اداره کل می تواند بیش از گذشته در معرفی سوغات لرستان (گلیم و جاجیم و سایر سوغات) به گردشگران داخلی و خارجی کشور که از استان بازدید خواهند داشت نقش آفرینی نماید.

 

مرکز ملی فرش ایران

مرکز ملی فرش ایران به عنوان نهاد متولی سیاستگذاری و اجرای برنامه های توسعه فرش دستباف از سوی دولت تاسیس شده است که وظیفه حفظ و اعتلای مقام و جایگاه فرش دستباف به عنوان میراث گرانقدر فرهنگی و هنری در سطح ملی و بین المللی از طریق نظارت، هدایت و حمایت از امور تحقیقاتی و پژوهشی، تشکلهای مختلف مردمی، هنرمندان، بافندگان، صادر کنندگان و همه دست اندرکاران در عرصه این صنعت و هنر ملی، حمایت از توسعه صادرات این محصول در سطح جهان و تلاش در جهات حفظ موقعیت اقتصادی و معرفی موثر این محصول با ارزش را برعهده دارد.

این مرکز می تواند با عقد تفاهم نامه استانداری ها و سازمانهای صنعت و معدن گام های مثبتی در رابطه با ساماندهی امور مربوط به تامین مواد اولیه، انجام مطالعات و پژوهشهای مرتبط، برنامه های آموزشی به بافی فرش دستباف، اطلاع رسانی تخصصی و کاربردی از طریق تهیه، تدوین و انتشار کتاب، مقالات نشریات و بانکهای اطلاعاتی با استفاده از فناوری اطلاعات، برگزاری و یا مشارکت درنمایشگاه ها، مجامع، جشنواره ها و همایشهای علمی در داخل و خارج کشور، فعالیتهای تبلیغاتی، برنامه ریزی و سیاستگذاری به منظور بازاریابی و توسعه بازارهای موجود در سطح بازارهای داخلی و خارجی بردارد.

 

 

سازمان صنعت، معدن و تجارت

معرفی بنگاه ها و واحد های مختلف جهت بهره مندی از تسهیلات، تسهیل امور مربوط به خدمات مختلف صادراتی و بازرگانی، پرداخت مشوق های صادراتی و همچنین سیاستگذاری و حمایت از مجامع امور صنفی فعال، اتحادیه های مختلف تولید و فروش، تولید کنندگان و اعزام هیات تجاری و … زیر نظر این سازمان بوده و همچنین به عنوان نماینده سازمان توسعه تجارت نیز در استان امور مربوط به این سازمان را پیگیری می نماید.

 

اتحادیه تعاونی های فرش دستباف

هم اکنون دو اتحادیه رسمی در رابطه با فرش دستباف (اتحادیه های تعاونی شهری و روستایی فرش دستباف) دراستان فعال می باشند که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ بصورت رسمی آغاز نموده و نزدیکترین نهاد واسط بین تولیدکنندگان و سایر نهادهای حمایتی دولتی در صنعت فرش دستبافت به شمار می رود.

 

آموزش فنی حرفه ای استان

این سازمان از سال ۶۰  با همکاری معاونت صنایع دستی استان به آموزش مهارت های فرش و گلیم بافی به علاقه مندان می پردازد. هدف از این امر آشنایی قالیبافان بومی و فرزندان آنها با جنبه های علمی و فنی تولید فرش، گلیم و جاجیم و آموزش و ارتقاء سطح فرش و گلیم کشور به جایگاه شایسته آن بوده است.

 

استاندارد و تحقیقات صنعتی استان

شرح وظایف تعریف شده این نهاد، تهیه و صدور مجوزهای قانونی و نظارت بر مراحل تولید کالاهائی است که نیاز به استاندارد اجباری دارند. از آنجائیکه محصولات خوشه گلیم و جاجیم استان لرستان جزو گروه کالاهائی است که نیاز به اخذ استاندارد اجباری ندارد اما با توجه به ضرورت صادرات تدوین استانداردهای ملی امری ضروری بنظر می رسد.

 

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان

این اداره کل جزء نهادهایی است که بیشترین ارتباط را به صورت ماهیانه با اعضای خوشه دارد. چارچوب قانونی آن در راستای تحت پوشش قرار دادن کارگران زیر چتر بیمه تامین اجتماعی، مسائل بیمه بیکاری و بازنشستگی و سایر سازمان های مرتبط (از جمله تامین اجتماعی ) با وظایف آن نهاد می باشد.

اثر گذاری بر کیفیت خدماتی این سازمان خارج از اختیارات خوشه بوده ولی در مواردی می توان از طریق انجمن ها یا اتحادیه ها رد وضع قوانین جدید و یا بهبود مقررات موجود اقدام نماید. به هر حال در مواردی به خاطر پیچیدگی ها و وسعت مقررات آن و عدم اشراف و آگاهی صنعتگران با آنان مسائل و مشکلاتی در تعامل با آن بروز می کند که در اینصورت استفاده از خدمات مشاوران را ناگزیر می سازد. لازم است در جهت بهبود این روابط چاره اندیشی لازم در خوشه بعمل می آید. البته در استان خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته بیش از ۴۰۰۰ نفر از حمایتهای بیمه ای ویژه قالیبافان و هنرمندان صنایع دستی بهره مند شده اند که نقش بسیار مهمی در ثبات اشتغال فعالان خوشه دارد.

 

اتاق  بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی

یک نهاد قدیمی دارای جایگاه قانونی است و اعضای خوشه در موقع نیاز به اخذ کارت بازرگانی برای وارادات یا صادرات هر کالایی با آن نهاد تعامل دارند. از آنجا که قوانین اعطای کارت بازرگانی برای کلیه اصناف یکسان است مشکل خاصی در تعامل با خوشه وجود ندارد ولی از آنجا که اتاق بازرگانی یک نهاد فعال در تجارت خارجی و تعامل با کشورهای خارجی است می تواند در جهت توسعه کسب و کار خوشه موثر واقع شود، که این امر نیاز به تعامل و ارتباط مثبت با آن نهاد دارد.

 

نهادهای مالی (بانک ها، موسسات اعتباری، صندوق های ضمانت)

نهادهای مالی مرتبط  با خوشه در حال حاضر بانک های دولتی و خصوصی و بعضا موسسات مالی و اعتباری موجود در کشور هستند که در چارچوب مقررات موضوع، خدماتی از جمله اعطای تسهیلات، تامین سرمایه در گردش، صدور ضمانت نامه های عام، خاص، صادرات خدمات فنی و مهندسی، ارزی، بانکی، اعتبار تولیدی، ضمانت نامه گمرکی و سرمایه گذاری و … را به اعضای خوشه ارائه می دهند. ولی با اقدام جمعی و ایجاد روابط نزدیکتر و توافقات حاصله می توان با بکارگیری نهاد مالی تخصصی و ضمانتی جدید التاسیس تسهیلاتی را با شرایط مطلوب برای اعضای خوشه فراهم نمود.

 

سایر نهاد ها و ارگانها

نهادهایی همانند سازمان بهزیستی و کمیته امام خمینی (ره) بنا به رسالت خود و توانمند سازی خانواده های تحت پوشش تعداد زیادی از فعالان خوشه را تحت پوشش دارند و با تهیه مواد اولیه و خرید به موقع محصولات و … فعالیتهای بسیار مناسبی در این کسب و کار انجام داده و می توانند همکاری خوبی با سایر فعالان خوشه داشته باشند. البته ارگانهای دیگری همانند سازمان امور مالیاتی، شهرداری ها و دهیاری ها و گمرک هم هستند که بنا به وظیفه ذاتی دستگاه مربوطه با فعالان ارتباط مناسبی دارند.