خوشه کسب و کار گلیم، جاجیم و ماشته لرستان

‌‌‌‌

ویژگی‌های اقلیمی استان لرستان

ویژگی‌های اقلیمی استان لرستان

استان لرستان به لحاظ اقلیمی، یک استان چهار فصل است و دارای تنوع آب و هوایی می‌باشد. این تنوع از شمال به جنوب و از شرق به غرب کاملاً محسوس است. هنگامی که در فصل زمستان شمال لرستان را برف و کولاک و سرمای شدید دربر می‌گیرد، قسمت‌های جنوبی آن از هوای مطبوع و بارانی برخوردار است و هنگامی که نواحی جنوبی آن دارای هوای گرم باشد، نواحی شمالی استان از آب وهوای معتدل برخوردار می‌شود. همچنین بخش‌های غربی مانند سفیدکوه نسبت به قسمت‌های شرقی یعنی دورود و الیگودرز، نزولات جوی بیشتری دریافت می‌کنند.

تنوع آب و هوایی در استان به دلیل عوامل زیر است:

۱- موقعیت رشته کوه‌های زاگرس نسبت به جهت وزش بادهای مرطوب غربی

۲- ارتفاع نسبتاً زیاد این منطقه از سطح دریا

۳- فشردگی کوه‌ها

۴- واقع شدن در عرض جغرافیایی متوسط

۵- اثر بادهای گرم جنوبی ایران به‌طوری که اختلاف بین حداکثر و حداقل مطلق دما به بیش از ۸۰ درجه سانتی‌گراد رسیده است. حداکثر دمای ثبت شده ۴۷/۴ و حداقل دمای مطلق ثبت شده ۵۳- است.

به طور کلی در استان لرستان سه ناحیه مشخص آب وهوایی دیده می‌شود:

۱- ناحیه سرد کوهستانی، که زمستان‌های پر برف و بسیار سرد و تابستان‌های معتدل دارد. این ناحیه در قسمت‌های شمال و شمال غربی و مشرق لرستان قرار دارد. تعداد روزهای یخبندان در برخی از نقاط این ناحیه به بیش از ۷۰ روز می‌رسد. در این ناحیه با ریزش اولین برف، زمستان طولانی شروع می‌شود و فصل بهار و پاییز در این ناحیه کوتاه است. مناطق بروجرد، دورود، ازنا، الیگودرز، نورآباد و الشتر که بیش از ۴۱۰۰ متر ارتفاع دارند دارای چنین آب و هوایی هستند.

۲- ناحیه متعدل مرکزی، که حدواسط ناحیه کوهستانی شمال و شمال شرق و ناحیه پست جنوبی استان است. به علت ارتفاع کمتر، ریزش‌های جوی زمستانه و بهاره آن به‌صورت باران بوده و به‌ندرت یخبندان روی می‌دهد. بهار در این ناحیه از اوایل اسفند شروع شده و در اردیبهشت ماه به علت افزایش گرما، تابستان زودتر شروع می‌گردد. خرم‌آباد و اطراف آن دارای این نوع آب و هوا می‌باشند.

۳- ناحیه گرم جنوبی استان که حداقل ارتفاع را داراست، به علت تأثیر بادهای گرم خوزستان و کم بودن عرض جغرافیایی و نبودن ارتفاعات بلند، حداکثر دما را در تابستان دارا می‌باشد. مقدار باران در این ناحیه به کمترین میزان می‌رسد. پلدختر و پاپی دارای این نوع آب و هوا هستند که فصل برداشت محصولات کشاورزی آن چند ماه زودتر از سایر نواحی استان شروع می‌شود.

میزان بارش سالانه در استان لرستان به‌طور متوسط بین ۴۰۰ تا ۵۴۰ میلی‌متر در نوسان است.