خوشه کسب و کار گلیم، جاجیم و ماشته لرستان

‌‌‌‌

آبشارهای استان لرستان

آبشارهای استان لرستان

 

آبشار بیشه:

bisheh

آبشار بیشه با ۴۸ متر ارتفاع، یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در ایستگاه راه‌آهن بیشه در شهرستان دورود واقع شده است. آب و هوای مناسب و چشم‌انداز اطراف آبشار و کوه‌های اطراف سالیانه پذیرای مهمانان و مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور شده و این منطقه دیدنی را به یکی از مناطق گردشگری استان تبدیل نموده است. فاصله این آبشار تا شهرستان دورود که یکی از مسیرهای ارتباطی آن می‌باشد، ۳۵ کیلومتر است. از شهرستان دورود به سمت آبشار بیشه، مناطق دیدنی در مجاورت رودخانه سزار وجود دارد که از آن جمله آبشارهای فصلی و دائمی و آبشارهای یخی در زمستان و درختان گوناگون می‌باشند.

در محل آبشار بیشه امکانات رفاهی و اقامتی همچون ۱۷ پلاژ، ۷ چادر، بازارچه محلی، تلفن، آب، برق، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی دایر می‌باشد.

آبشار آب سفید:

absefid

 

آبشار آب‌ سفید در جنوب شرقی استان لرستان و در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در بخش بشارت (ذلقی) شهرستان الیگودرز قرار گرفته ‌است. آب این آبشار از داخل تونلی در درون یک کوه سنگی بیرون می‌آید و با توجه به ارتفاع ۶۹ متری آبشار، خروج چنین آبی از دل کوه شگفت‌آور است. این آبشار به رودخانه رودبار استان لرستان (آب زالکی) می‌پیوندد و سرانجام به رودخانه دز می‌ریزد .پوشش گیاهی در اطراف آبشار، زیبایی و طراوت خاصی به این منطقه بخشیده است. آب این آبشار با هوا مخلوط شده و در اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید درمی‌آید به همین دلیل به آب سفید معروف شده است.

در مسیر الیگودرز به آبشار مکان‌های زیبایی قرار دارد که حیرت بازدیدکنندگان را برمی‌انگیزد. این آبشار در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی می‌باشد.

آبشار نوژیان:

nojian

آبشار نوژیان در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد در بخش پاپی واقع شده است. ارتفاع آبشار ۹۵ متر و عرض تاج آن ۵ متر می‌باشد. گردشگاه جنگلی نوژیان در بالای کوه تاف قرار دارد و در این کوه انواع گیاهان دارویی می‌رویند بنابراین هر ساله بسیاری از طبیعت‌دوستان برای تماشای این آبشار زیبا و جمع‌آوری گیاهان دارویی به این منطقه مراجعه می‌نمایند. مسیر دسترسی به این منطقه از طریق جاده آسفالته خرم‌آباد به گردنه نوژیان امکان‌پذیر است.

آبشار چکان: 

chekan

این آبشار در جنوب غربی الیگودرز در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چکان در فاصله ۱۴۱ کیلومتری شهرستان خرم‌آباد به ارتفاع ۳۰ متر و عرض تاج ۴ متر قرار دارد. این آبشار از درون غاری مشرف بر زمین‌های زراعی چکان بیرون می‌جهد و طول فوران آن به ده‌ها متر می‌رسد. آب این آبشار در اواخر پاییز به مرور خشک شده و در روزهای اولیه شروع فصل بهار مجدداً با همان حجم آب به بیرون می‌جهد. این آبشار یکی از عجایب و زیبایی‌های طبیعت استان لرستان می‌باشد. اطراف آبشار منطقه‌ای وسیع با فضایی مطلوب و دل‌انگیزی از انواع پوشش گیاهی و درختانی همچون گردو، زالزالک، گلابی، چنار، کیکم، بید، بلوط، و … وجود دارد.

آبشار وارک:

vark

این آبشار در غرب گردنه نوژیان در بخش پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد به فاصله تقریبی ۵۰ کیلومتر و در نزدیکی آبشار نوژیان قرار دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کشور است. سرچشمه آبشار یک صخره سنگی است که پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو می‌ریزد و آبشار دوم را به وجود می‌آورد. در فصل کم‌آبی ارتفاع قسمت اول ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۵/۱۵ متر با عرض نزدیک به ۶ می‌باشد و  یکی از زیباترین مناظر را در این منطقه پدید می‌آورد. حداکثر ارتفاع آبشار به ۵۷ متر می رسد و عرضی معادل ۵۰ متر را دربر می‌گیرد. اطراف این آبشار پوشیده از درختان بلوط، گلابی، زالزالک و…. می‌باشد.

آبشار سرکانه:

sarkaneh

این آبشار در روستای گریت بخش پاپی در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرستان خرم‌آباد به ارتفاع ۱۵ متر و عرض تاج ۱۷ متر قرار دارد و از جمله جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان محسوب می‌گردد. فاصله این آبشار تا بخش پاپی حدود یک ساعت پیاده‌روی می باشد. این آبشار در گویش محلی به تاف هفت چشمه معروف است. پوشش جنگلی اطراف آبشار را درختان بلوط، زالزالک و مو تشکیل می‌دهند.

آبشار افرینه:

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-03-13 09:27:25Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

آبشار افرینه در مجاورت روستایی به همین نام در مسیر جاده خرم‌آباد به اندیمشک قرار دارد. این آبشار زیبا در فصل بهار و تابستان طبیعت‌دوستان و گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

آبشار شوی (تله زنگ):

talezang

آبشار شوی یا تله زنگ در جنوب شهرستان دورود و در بین کوه‌های سرتنگ شوی در حوالی روستای شوی و در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه‌آهن آبشار شوی واقع شده است. این آبشار که بنابه گفته‌ها زیباترین آبشار ایران است، از غاری بیرون می‌جهد و از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. ارتفاع آبشار ۱۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر است و چشم‌انداز کم نظیری را به طبیعت می‌بخشد. اطراف آبشار مملو از درختان بلوط، بادام و پوشش گیاهی متنوع است. طبیعت‌دوستان در فصل بهار از سراسر کشور برای تفریح به سوی این آبشار روی می‌آورند و بخشی از اوقات خود را در پیرامون آن سپری می‌کنند. این آبشار در گویش محلی به «طاف شوی» معروف است. مسیر دسترسی به آن از طریق ایستگاه راه‌آهن تله زنگ امکان‌پذیر است.